Hızlı okuma teknikleri hakkında bilgi vermeden öğrenme teknikleri hakkında biraz bilgi paylaşmak istedik.

Öğrenme Teknikleri Nelerdir?

Öğrenme, yıllardır bildiğimiz üzere yaşam boyu devam eden, oldukça önemli bir süreçtir. Bu süreç kişinin yaşamının şekillenmesine olanak sağlamaktadır. Yaşam boyunca her şeyi öğreniriz. Öğrenme bazen edimsel yollarla gerçekleştirilirken, bazı zamanlarda sadece deneyimlerden yola çıkarak bilgiyi ediniriz. Peki öğrenme teknikleri diye bir kavram var mıdır? Peki öğrenmeyi nasıl hızlandırabiliriz? Öğrenme oldukça karmaşık bir süreçtir ve herkeste farklı şekilde kendini gösterir. Bilgiyi akılda tutma ve unutmama, öğrenmenin tanımı olarak yorumlanabilir. İnsanlar doğası gereği üstün yaratılmış canlılardır. Yaşam içerisinde her gün yeni bilgileri öğrenir ve bu bilgileri yaşamlarının sonraki dönemlerinde kullanırlar. Kolay öğrenebilmek için birçok yol bulunmaktadır. Peki hangi yolları kullanabiliriz?

Nasıl Daha Kolay Öğrenebilirim?

Yazarak akılda tutma: Kimi insanlar için bilgiyi eyleme dökerek öğrenme oldukça yaygın bir yoldur. Özellikle öğrenci isek ve sınavlara çalışıyorsak, bilgileri temiz bir kağıda birkaç defa yazarak bunları belleğimizde yer edinmesini sağlayabiliriz. Yazarak akılda tutma, pek çok kişi için oldukça işlevsel bir yoldur.

Sadece okuyarak öğrenme: Okuma, pek çok öğrenin bilgiyi kapabilmesinin başlıca yolları arasında yer alır. Hızlı okuma egzersizleri yardımı ile kişi öğrenmesi gereken metinleri okumakta ve daha sonra bu bilgileri kalıcı hale getirebilmek için ezber aracılığı ile çalışmaktadır. Okuyarak öğrenme, genelde pek çok öğrenci için olumlu sonuç veren, yetişkinlerin de bilgileri aklında tutmaları için önemli araçlar arasında yer alabilir. Kişiler bunun yanı sıra görsel detaylar da kullanabilirler.

Görsel aracılığı ile çalışma: Fotografik hafıza, dünya üzerinde pek çok kişinin bir bilgiyi öğrenebilmek için başvurduğu yöntemler arasında yer almaktadır. Görsel ya da video üzerinden bir konuyu dinlemek ve bu konu üzerinde dikkatini toplamak, pek çok kişinin kolay bir şekilde bilgiyi edinmesine, kısaca öğrenme sürecinin genelini ifade etmektedir. Yazarak ya da okuyarak öğrenemeyen kişilerin bazıları, fotografik hafızaya sahiptir. Bu oldukça önemli bir kavram. Dünya üzerinde birçok kişi fotografik hafızaya sahip.

Çocuğum Okulda Başarılı Olamıyor

Çocuğun okulda başarılı olamaması, elbette birçok ebeveyn için oldukça zor durumlar arasında yer alıyor. Başarısızlık, çocuğu ilkokuldan üniversite hayatında kadar takip edebilen önemli unsurlar arasında yer alır. Ülkemizde yapılan en büyük yanlış çocuğun okul hayatında çok başarılı olmasının istenmesi. Elbette birçok ebeveyn açısından bu koltuk kabartıcı bir durum olarak değerlendirilebilir. Ancak çocuklar açısından durumun böyle olmadığını söylemek mümkündür.

Çocuğun okulda başarılı olamaması hususundaki en önemli etken okuma olarak yorumlanabilir. Derslerine çalışmama ve çalışmadığı için sınavlardan geçerli not alamama pek çok öğrencinin yaygın olarak yaladığı sorunlar arasında yer alıyor. Bununla ilgili bir önlem almak, çocuğu tanımak ve çocuğu okul hayatına adapte edebilmek, mutlaka yapılması gerekenler arasında yer alıyor.

Öğrenme teknikleri, burada yoğun olarak kullanılabilen, çocuğun okulda daha başarılı olabilmesini sağlayacak belirli yöntemler arasında yer alıyor. Çocuğunuzun öğrenmeden kaynaklı bir sorunu varsa, bir uzman desteği ile bunu kolay bir biçimde aşabilir, okul hayatında çok daha başarılı olmasına imkan sağlayabilirsiniz.

Okumayı Sökememek

Okuma eylemi, hayatımızı devam ettirebilmemiz ve teknik bilgiyi edinebilmemiz için en önemli süreçler arasında yer alıyor. Ülkemiz eskiye göre okuma yazma oranı son derece yükselen, önemli ülkeler arasında yer alıyor. Artık gencinden yaşlısına kadar pek çok kişi okuyabiliyor. Bununla beraber, hızlı okuma herkesin gerçekleştirebileceği eylemlerden değil. Bunun da belirli başlı sebepleri mevcut.

Hızlı okuma, kişinin 1 dakika içerisinde okuduğu kelime sayısının 100 kelimenin üstünde olmasıdır. Yavaş okuma, teknik bir sorunu çoğu zaman ifade etmez. Ancak bununla beraber kişinin daha hızlı okuyabilmesi ve okuduğunu anlayabilmesi için belirli bir hızda okuması şarttır. Çünkü aşırı hızlı okuma bilgisininin unutulmasına, hatta kalıcı olmamasına yol açarken, aşırı yavaş okuma da kişinin hayatını zorlaştıran, yine bilgiyi öğrenmeyi oldukça zor kılan etmenler arasında yer almaktadır.

Hızlı Okuma Çalışmaları

Hızlı Okuma Teknikleri Nelerdir?

Hızlı okuma teknikleri pek çok kişi tarafından merak edilen, okuma hızını artırmak için yapılan çalışmalar olarak nitelendirilebilir. Yavaş okumak kişi açısından olumsuz bir durumu ifade etmese de yavaş okumak hayatınızın devamı için pek memnun olmamanıza neden olabilir. Bir kitabı bitirmek oldukça uzun sürüyorsa ve kitap bitene kadar kitabın ilk pasajlarını unutuyorsanız, muhtemelen yavaş okuma ilgili bir probleminiz olabilir. Bununla ilgili bir önlem almak ve çeşitli egzersizler ile okuma eylemini hızlandırmak yapılabilecek uygulamalar arasında yer almaktadır.

Hızlı okuma çalışmaları bugün hem çocuklar hem de yetişkinlerin yararlandığı eylemlerdendir. Birçok psikolojik tedavi merkezi ya da okuma kursu kişilerin daha hızlı okuyabilmesi ve aynı anda sosyalleşebilmesi için bu kursları vermektedir. Okumayı eğlenceli bir hale getirmek, daha fazla arkadaşa sahip olmak ve yaşıtları ile ortalama olarak aynı sayıda kelimeleri okuyabilmek, bir çocuk için oldukça önemlidir.

Hızlı Okuma teknikleri kursuna kayıt yaptıran ve burası aracılığı ile okumasını pekiştiren pek çok kişi bulunmaktadır. Yaşlı ya da çocuk demeden birçok kişi burada çeşitli kitaplar okumakta, hem hayata karşı bilgilerini artırmakta hem de kaynaşacak bir ortam oluşturmak adına, bu süreç oldukça önemlidir. Hızlı kitap okuma, bu süreçte özellikle çocukların yararlandığı bir yetidir. Çok sayıda öğretmen okul çağındaki çocuklara okuma eyleminin hızlanması adına okuma çalışmaları yapmaları gereken metinler vermekte, çocuklar da bu metinler üzerinde çalışmaktadır. Ancak halen okumada bir yavaşlık söz konusu ise ya da çocuk okuduğunu anlayamıyorsa bununla ilgili destek alarak çocuğun daha hızlı okumasını ve arkadaşları ile benzer seviyeye gelmesini sağlayabilirsiniz.

Okuma Çizelgesi Nedir?

Hızlı okuma çizelgesi genelde ilkokul çağındaki çocuklara ya da yavaş okuduğu düşünülen yetişkinlere uygulanmaktadır. 1 dakikada kaç kelime okuma çizelgesi, isminden de rahatlıkla anlaşılabileceği üzere kişinin 1 dakika boyunca kaç kelime okuduğunu ölçer. Okuma hızlandıkça kişinin okuduğu kelime sayısı artar. Hatta pek çok çocuk özellikle ilk okul dönemlerinde okuma çizelgesi ile sürekli olarak takip edilmiş ve okuduğu kelime sayısının artıp artmadığı gözlemlenmiştir.

1 dakika süre tutulur ve çocuğun o süre zarfında söz konusu metni okuması istenir. 1 dakika sonrasında, çocuğun okuduğu kelimeler hesaplanır ve kaç kelime okuduğu böylece açığa çıkar. Kişi ortalama olarak 100 ile 150 kelime arasında okuyorsa bu genelde ortalama şiddette okuduğu anlamına gelmektedir. 150-200 kelime arasında okuyorsa bu hızlı okuduğu anlamına gelir.

Hızlı okuma kitabı da bu noktada çocuğa yardım sağlayabilecek, zaman içerisinde gelişmesini sağlayacak unsurlar arasındadır. Ebeveynlerin bu konuda bir yardıma ihtiyaçları varsa Ankara ilinde yer alan Bilişsel Akademi ile görüşebilir ve buradan destek alabilirler. Deneyimli uzmanlara sahip olan kurum hızlı okuma konusunda öğrencileri ve yetişkinleri geliştiren kurumlar arasında yer almaktadır. Ayrıca hızlı okuma teknikleri eğitimi verirken kullandıkları kendi kitapları da bulunmaktadır. Çok sayıda çocuğun bu kurum aracılığı ile okumayı döktüğü ve geliştirdiğini, yetişkinler için de okuma hızında bir yükselme olduğunu söyleyebilmek mümkündür. Yapılan çalışmalar ortalama olarak 1 ay içerisinde sonuç vermektedir. Siz de bu Bilişsel Akademi ile çalışabilirsiniz.

Hızlı okuma teknikleri kursumuza sizleride bekliyoruz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir