Kitap Okuyamıyorum

Okuma hızlandırma çalışmalarına neden katımalısınız? ”Kitap okuyamıyorum, hızlı ve anlayarak kitap okumak istiyorum, okuduğumu anlamıyorum, kitap okurken sıkılıyorum.” Bu soruların çözümü için okuma hızlandırma çalışmalarımıza katılın!

Kitap okumak, bize hayatın kapılarını açan, oldukça önemli eylemlerden bir tanesi. Hem kelime dağarcığımızı geliştiren hem de aynı zamanda hayata karşı çok daha olumlu bakmamıza imkan sağlayan kitaplar, ruhumuzu da çoğu zaman dinlendirmemiz için bir aracı niteliği görmektedir. Pek çok kişi için kitap okumanın önemi büyüktür ve insanlar okuma teknikleri geliştirerek okuduklarını akıllarında tutmaya çalışırlar. Bununla beraber, kitap okumanın sürekli hale getirilmesi, çocuk ya da yetişkin fark etmeksizin söz konusu kişinin okuma alışkanlığı kazanmasına imkan sağlamaktadır. Özellikle çocuklar açısından değerlendirildiğinde bu durumun önemi büyüktür. Bazı durumlarda kitaplar için bizim için pek çok şey ifade ediyorken, mevsimsel değişiklikler ya da dönemsel ruh halleri sebebi ile bazen kitap okumadığımızı düşünebiliriz.

Neden Okuyamıyorum?

Okuyamıyorum’ diyorsanız, bunun altındaki sebepleri dikkatli bir biçimde incelemekte ciddi fayda bulunuyor. Kitap okuma konusunda sürekli olamama problemli aslında kişinin yaşamına bağlı olarak dönem dönem karşısına çıkabilecek unsurlar arasında yer alabilir. Mevsim geçişleri, kişinin hayatının stresli olması ve yoğun iş temposu altında çalışması gibi pek çok unsur okuyamamasına sebebiyet verebilir. Ancak okul çağlarındaki çocuklar için okuma oldukça önemli bir kavramdır. Zira çocuk akademik hayatı sonlanıncaya kadar okumaktadır. Ebeveyn olarak çocuğunuz ile ilgili bir yeti eksikliği gözlemlediyseniz, bu konu ile ilgili bir aksiyon almak yapabilecekleriniz arasında başı çekmektedir. Okuma hızlandırma çalışmaları, özellikle son zamanlarda pek çok insanın üzerinde çalıştığı teknikler arasında yer alıyor. Zira yavaş okuma pek çok kişi için oldukça can sıkıcı bir boyut ile karşımıza çıkabiliyor. Hatta mantıklı şekilde değerlendirildiğinde, kitap okumaktan sıkılmanın en büyük nedenleri arasında kişinin yavaş okuma sorununun olması değerlendiriliyor.

Özellikle sayfa sayısı fazla olan kitaplardan okuyorsanız ve okuma hızınız yavaşsa, kitap bitene kadar kitabın belirli bölümlerini unutmanız, daha sonra kitap ile ilgili birçok ayrıntıyı hatırlayamadığınız konusunda bir farkındalığa varabilmeniz mümkündür. Bu sizin hem yavaş okuduğunuza, hem de aynı zamanda kitapları anlayarak okumadığınıza işaret etmektedir. Bununla ilgili bir önlem almak mutlaka yapmanız gerekenler arasında yer alabilir. Aksi halde bu durum ile ilgili birçok sıkıntı yaşayabilmeniz mümkündür. Okuma hızlandırma çalışmaları, şu anda tüm dünya üzerinde yaygın olan çalışmalardır. Kişinin okuduğunu anlayabilmesi ve söz konusu metin bittikten sonra okuduğunu net bir şekilde ifade edebilmesi, bu çalışmaların teknik amaçları arasında yer almaktadır. Bu durum çocuklarda görüldüğünde, farklı adımlar izlenebilir hatta çocuk bir terapi merkezinde okuma kursu alarak hem yaşıtları ile kaynaşabilir hem de okuma konusunda önemli adımlar atabilir. Yetişkinler için de benzer süreçlerin izlenmesi mümkündür.

Kitap Okumayı Nasıl Hızlandıracağım?

Hızlı Okuma Egzersizleri

Okuma nedir diye soracak olursanız, bu kavramın bilginin beyne ulaştırılması olarak yorumlanması mümkün. Okuma yazma oranı tüm dünya genelinde hızla yükselmekle beraber, artık teknoloji çağı içerisinde olmamız sebebi ile çeşitli kaynaklara her an istediğimiz yerden ulaşabiliyoruz. Yavaş okuma, özellikle az okuma yapan ve okuduğunu anlayamayan kişilerde net olarak görülebilen özellikler arasında yer alıyor. Ancak birkaç teknik ile bu sorunun önüne geçebilmek mümkün. Bu tekniklere basitçe hızlı okuma teknikleri adı veriliyor.

Özellikle çocukların konuya adapte olmalarını sağlama, onlara yaşıtları ile kaynaşabilecekleri bir ortam sunma ve sosyal hayatta çok daha başarılı olmalarını sağlamak için okuma etkinlikleri tüm dünya çapında düzenlenmektedir. Okumayı hızlandırmak amacı ile düzenlenen bu kurslara son zamanlarda katılımın son derece yoğun olduğunu söylemek mümkündür. Yaşlı ya da genç fark etmeden kişiler daha hızlı okuyabilmek ve sosyal yaşamda da aktif olabilmek amacı ile bu kurslara gelmektedirler. Hızlı kitap okuma teknikleri, söz konusu kitabı daha hızlı bitirmek ve daha sonra yeni bir kitaba geçmek için idealdir. Ancak bu aşamada belirli detaylara da dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu durumun en önemli sebepleri arasında pek çok kişinin ne yazık ki okuduklarını anlamadığını, hatta çocukların kitap okurken sadece kitabı okumuş olmak için sözcükleri jet hızı ile okumaya çalıştıklarını söylemek mümkündür.

Bu aşamada çocuğu yeteri kadar iyi takip etmeyen aile, çocuğun sürekli olarak kitap okuduğunu düşünebilir. Ancak durum böyle değildir. Bununla beraber, yavaş okuma sorunu da yine okul çağlarındaki çocuklarda sıklıkla görülen durumlar arasında yer almaktadır. Bu durumun belirli başlı sebepleri bulunmaktadır. Bu sebepler arasında ilk olarak çocuğun okumayı sevmemesi ya da ‘okuyamaması’ olabilir. Disleksi adı verilen bu sorun bir tür öğrenim bozukluğudur ve çocuğun yazıları okuyamaması anlamına gelmektedir. Bugün birçok dahi insanda görebileceğimiz bu sorun, aslında teknik olarak öğrenim bozukluğu olarak ifade ediliyor olsa da disletikler sosyal hayatlarında ve akademik hayatlarında oldukça başarılı olabileceğini görmekteyiz. Bununla beraber dikkat çalışmaları yaptırılarak ve çocuğun kendisini tanıması sağlanarak hızlı okuma yapması sağlanabilmektedir. Bu durum, çokça tercih edilmektedir.

Hızlı Okuma Testi Yaptırmak

Hızlı okuma, gerçekten pek çok kişinin arzu ettiği yetkinlikler arasında yer alıyor olabilir. Hem yetişkinlerin hem de çocukların daha hızlı okumalarını sağlamak adına dünya üzerinde birçok çalışma yürütülüyor. Bununla beraber yetişkinlerin internet üzerinden de birçok kaynağa erişerek bu konuda bilgi edinebilmeleri mümkün. ‘1 dakikada kaç kelime okuma testi’ okuma hızını ölçen ve kişiyi alternatif yollara yönlendiren testler arasında yer alıyor. Okuma bilen her bireye uygulanan ve ne kadar hızlı okuduğunu görmesi hususunda kendisine yardımcı olabilecek bu test, kişinin yavaş ya da hızlı okuduğu konusunda bir bilgi verebilmektedir. Bu testi çeşitli kliniklerde ya da psikolojik tedavi merkezlerinde yaptırabilmeniz mümkündür. Özellikle çocuklar söz konusu olduğunda bu testin önemi büyüktür.

Hafıza geliştirme teknikleri kullanılarak çocuğa okumayı öğretmek ve bu yöntem ile çocuğun daha aktif bir biçimde okumasını sağlamak, merkezimizde yapılan uygulamalar arasında yer almaktadır. Ankara’da kurulan bir merkez olan Bilişsel Akademi, uzun yıllardır bir dil merkezi olarak hizmet vermekte, konuşma bozuklukları hızlı okuma dersleri gibi pek çok alanda hizmet vermektedir. Fotografik hafızaya sahip olan kişiler için görsel bir eğitim programı düzenleyen, çocuğun öğrenirken aynı zamanda yaptığı eylemden keyif almasını sağlayan bir program hazırlayan ve aynı zamanda deneyimli uzmanlar ile çalışan merkez, bu konuda bilinenlerin en iyileri arasında yer almaktadır.

Okuma Hızlındırma Çalışmaları için Hızlı Okuma Kursu

Okuma kursu aracılığı ile birçok kursiyeri bünyesinde toplayan ve eğitim veren kurumumuz, çeşitli öğrenme bozuklukları ile ilgili olarak da birçok eğitim vermektedir. Genelde çocuk yaştaki kursiyerler ile çalışmakta, hızlı okuma ile ilgili çalışmalar yapmaktadır. Bu alanda hizmet alan pek çok kursiyer bulunmakla beraber, özellikle yetişkinlerin hızlı okuma kitabı edinmeleri de mümkündür. Bu kitabı sürekli ve hızlı bir biçimde okumaya çalışarak bu konudaki hızlarını ve okuma yetilerini artırabildikleri gözlemlenmektedir. Siz de bu kursları tercih edebilir, hem sosyal yaşantınızda daha başarılı olabilir, hem de aynı zamanda kitap okuma konusunda daha istekli olabilirsiniz. Okumayı hızlandırmak için teknikler konusunda da kaynak arayışınız bulunuyorsa, internet üzerinden ‘hızlı okuma teknikleri pdf’ şeklinde bir aratma yapmanız mümkün.

12 thoughts on “Kitap Okuyamıyorum, Kitap Okurken Çok Sıkılıyorum”

 1. Hem hızlı okuyup hem de daha iyi anlamak. Birde ilk günden demişsiniz. Avukatım, okumaya zaman ayırmak istiyorum. Kurs günleriniz hakkında bilgi alabilir miyim?

 2. DGS’ de hızlı okuma işime yarar mı? Paragraf sorularını çözüyorum ama biraz zamanımı alıyor. Matematiğe zaman ayıramıyorum.

 3. İş yoğunluğu vs. okumaya zaman ayıramıyorum. Zaman buluncada çabuk sıkılıyorum. Bana yardım edin.

  1. Yetişkin gruplarımız farklı zamanlarda açılmakta. Hafta içi ve hafta sonu eğitimlerimze katılabilirsiniz.

 4. Tam benlik bir yazı kitap okumayı çok istiyorum; ama çabuk sıkılıyorum. Kurslarınıza gelmek istiyorum. 35 yaş için kursunuz var mı?

 5. Kitap okumayı sevmeyen bir çocuk hızlı okuma eğitimleri sonunda az da olsa kitapları sever mi? Çocuğumun kitap okumasını çok istiyorum. Zorlama ile olmuyor.

  1. Verdiğimiz eğitimler okuma alışkanlıklarını etkiliyor. Kitap okumaktan zevk alacaklar. Eğitimlerimize bekleriz.

 6. Çocuğum 2. sınıfa gidiyor. Okumasında problem var. Yazmada da. Disleksi eğitimleri veriyor musunuz?

  1. Disleksi eğitimleri veriyoruz. Çocuğunuzla kurumuza gelebilir misiniz? psikoloğumuz ve öğretmenlerimizin öğrencimizi görmesi gerekiyor. Ararsanız randevu verebilirim. 0312 433 82 00

 7. Yenilikçi bir eğitim anlayışınız var. Özellikle kişisel gelişim noktasında bana göre 1 numarasınız. Ben sadece hızlı okuma programınıza katıldım. Yaz tatilinde diksiyon kurslarınıza da katılmayı çok istiyorum.

 8. Hızlı okuma denildiğinde artık alıma sadece Taner Hoca geliyor. Sağolsun çocuğumun okumaya karşı takındığı olumsuz tutumdan onun sayesinde kurtulduk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir