Hızlı Okumak Sizin Elinizde!

Hızlı okumak; gerekli tekniklerin uygulanması sonucunda belli bir zaman sonra okunan kelime sayısının geçmişe kıyasla artması demektir. Hızlı okumak sadece kelimeleri okumak anlamında düşünülmemelidir. Çünkü, önemli olan hem hızlı okumak hem de bellek ve anlam diyaloğunu hızlandırıp okunan şeyleri daha iyi anlamaktır. Kısacası; hızlı okumak, anlama oranını ve kelime sayısını, normal insanların ortalamasının üzerine çıkartmaktır. Hızlı okuma çalışmaları için bir hızlı okuma kursuna gitmeniz sizin avantajınıza olacaktır. Çünkü, hızlı okuma kurslarına katılan kişilere, hızlı okuma ve anlama, hızlı öğrenme teknikleri, okuma geliştirme, okuma hızı ölçme ve dakikada kaç kelime okumalı gibi konularda kaliteli bir eğitim sunulmaktadır. Ankara hızlı okuma kursu arıyorsanız tercihiniz Bilişsel Akademi olmalıdır. Ankara‘nın Çankaya ilçesinde yer alan Bilişsel Akademi; kendisini tercih eden kursiyerlerine hızlı okuma seti, hızlı okuma metinleri ve hızlı okuma pdf kaynakları vererek onları hızlı okuma konusunda en iyi şekilde geliştirmeye çalışmaktadır.

Hızlı Okuma Teknikleri Nelerdir?

Hızlı öğrenme teknikleri nedir diye merak edenler bu sorularına yanıt bulmadan önce okurken yaptıkları bazı alışkanlıkları bırakırlarsa, bu durum onlara okuma hızlarının artması olarak geri dönecektir. Bunun sebebi, aşağıda bahsedeceklerimin okuma hızını düşüren alışkanlıklar veya davranışlar olmasından dolayıdır. Okuma hızını düşüren davranışlar;

– Okurken daha iyi anlayayım diye başa dönmek

– Cümleleri değil de kelimeleri takip etmek

– Ana düşünceyi bulmak için yan düşünceleri kaçırmak

– Okunulan metnin ne anlattığını okumanın sonuna bırakmak

– Dikkatin sürekli dağılması

– Konsantre olmakta güçlük çekmek

– Sürekli olarak kısa metinlere yönelmek

olarak gösterilebilir. Bu davranışları sergileyen kişinin okuma hızı oldukça yavaş demektir. Bu yüzden, hızlı okuma çalışmaları yapmak isteyen bir kişinin bu davranışları acilen bırakması gerekir.

Hızlı Okuma Yöntemleri

Hızlı okuma yöntemlerinin sayısı birden fazladır. Bu yüzden, hızlı  okuma ve anlama hedefi olan bir kişinin mümkün olduğunca bu tekniklerin hepsinden faydalanması gerekir.

Göz ile Hızlı Okuma Arasındaki İlişki

Hızlı okumak istiyorsanız mutlaka gözlerinizi geliştirmelisiniz. Bunun sebebi, hepimizin bildiği gibi okuma işini gözlerimiz sayesinde yapıyor olduğumuzdur. Gözlerimiz, bir kamera gibi her gördüğünü kayıt altına alır. Gözler odaklandığı zaman fotoğraf makinesi gibi belirli bir noktayı seçer, o noktanın üzerine netleme yapar. Herkesin bildiği gibi fotoğraf çektiğiniz zaman odaklanılan nokta net; diğer kısımlar ise daha flu çıkmaktadır. Gözlerimizi bir fotoğraf makinesi olarak düşünürsek, odaklama yapılan alanı büyütmek; çok daha iyi hatırlamamıza ve çok daha iyi okumamıza sebep olur. Bunu sağlamak için de hızlı okuma metinleri üzerinde hızlı okuma çalışmaları yapmak gerekir. İnsanda, fotoğraf makinesinden farklı olarak başka bir boyut devreye girmektedir. Bu boyuta zihin adı verilir. Bu sebepten dolayı hızlı düşünerek hafızaya sağlam bilgiler koymak ve göz hareketleri sayesinde hızlı bir şekilde satırları ve cümleleri görmek, okuma hızımızı arttıracaktır. Herhangi bir metni okurken odaklandığımız bölgeye aktif görme alanı adı verilmektedir. Aktif görme alanı; ortalama dört santimetre civarındadır. Herhangi bir metni soldan sağa doğru okurken gözlerimiz düz bir çizginin üzerinde kayar. Bu kayma sırasında beyin, aktif görme alanının içerisine giren kelimelere anlam verebilir. Ayrıca, eğitilmiş bir göz, aktif görme alanını genişletir. Sonrasında yer alan aktif görme alanı ile kaynaştırır. Bunu bir örnekle açıklayabiliriz; aşağıdaki iki cümleyi okuyunuz.

– Hızlı okumak için birçok nedeniniz vardır!

Olayları en iyi sen takip edersin.

Yukarıdaki örnekte herkes ikinci cümleyi daha hızlı okumuştur. Bunun sebebi, ilk cümlede kelime kelime okuma yapılmasıdır. Kısacası, aktif görme alanının kullanılmamasıdır. İkinci cümlede ise, aktif görme alanınızı kullanmanız için kelimeleri italik biçimde yazdık. Her iki cümlede de toplam altı kelime olmasına rağmen ikincisinin daha hızlı okunması aktif görme alanının genişletilebileceğinin bir kanıtıdır. Kısacası, aktif görme alanınızı genişlettiğiniz takdirde çok daha hızlı okuyabilirsiniz.

Ücretsiz Hızlı Okuma Teknikleri

Hızlı öğrenme teknikleri sayesinde kitaplarınızı daha çabuk bitirirsiniz. Ödevlerinizi daha hızlı hazırlarsınız. Türkiye ve dünya gündemini çok daha hızlı takip edersiniz. Ayrıca, bireysel gelişiminiz hızlanır. Hızlı ve aktif düşünme yetileriniz kuvvetlenir. Peki, hızlı okuma ve anlama teknikleri nelerdir? Gelin, hep birlikte göz atalım.

Hızlı Okumak İçin İpuçları

Hızlı Okuma Teknikleri – 1

Görsel algılama kapasitesini yükseltmek, hızlı okuma teknikleri arasında yer almaktadır. Kelime çalışmaları yaptığınız takdirde kelimeleri çok daha hızlı bir şekilde tanımaya başlarsınız. Bu teknikten faydalanmak istiyorsanız, bir A4 kağıdına iki harfli, üç harfli, dört harfli, beş harfli ve altı harfli kelimeleri hem yan yana hem de alt alta yazın. Ardından bu kelimelere hızlıca göz gezdirin. Bir sonraki aşamada kaç tane kelime hatırladığınızı not edin.

Hızlı Okuma Teknikleri – 2

Kelime haznesini geliştirmek bir diğer hızlı okuma tekniğidir. Çünkü, ne kadar çok kelime biliyorsanız o kadar hızlı okursunuz. Ayrıca, bilmediğiniz kelimeler, bildiğiniz kelimelere kıyasla çok daha fazla vaktinizi alır. Bu yüzden, Türkçe’ye yerleşmiş yabancı kelimelerin Türkçe karşılıklarını mutlaka öğrenmek zorundasınız.

Hızlı Okuma Teknikleri – 3

Eski alışkanlıklardan kurtulmak bir diğer hızlı okuma tekniğidir. Metni dışından okuma, tekrar başa dönme, bekleme gibi davranışlardan mutlaka uzak durmalısınız. Çünkü, gözü ileriyi okumak için zorlamak ancak bu şekilde mümkündür.

Hızlı Okuma Teknikleri – 4

Konsantrasyon, hızlı okuma tekniklerinden birisidir. Çünkü, ne iş yapıyorsanız mutlaka sadece o işle ilgilenmeniz gerekir. Herhangi bir metin okurken aklınızda metinle alakası olmayan farklı konular yer almamalıdır. Başka şeyler düşünürseniz okuduğunuzu anlamazsınız.

Hızlı Okuma Teknikleri – 5

Gözle okuma; hızlı okuma yöntemleri arasında yer almaktadır. Bir metni içten veya dıştan okumak yanlıştır. Çünkü, kitaplar içten veya dıştan değil gözle okunmaktadır. Okumamızı sağlayan organ ağız değil gözdür. Bu yüzden, okurken doğru organınızı kullanmak mecburiyetindesiniz. Ayrıca, okuduğunuz metni anlamadığınızı düşünüp asla başa dönmemelisiniz. 5N 1K tekniği de; hızlı okuma teknikleri arasında yer almaktadır. Hızlı okuma ve anlama için okuduğunuz metne ne, kim, nasıl, niçin, ne zaman, nerede sorularını sormanız gerekir. Önemli olan şey, okuduğunuz metinde bu soruların cevaplarını bulmanızdır.

Hızlı Okuma Teknikleri – 6

Göz atma tekniği, hızlı okuma teknikleri arasındadır. Bu tekniği kullanıyorsanız, okuduğunuz metne başlamadan önce tüm sayfalara göz atmalısınız. Sırasıyla başlıkları, ana başlıkları, paragraf başlarını ve sonlarını okumalısınız. Elde ettiklerinizi zihninizde birleştirmeye çalışmalısınız. Önemli olan şey, önemli kelimelere önemli yargılara bakmaktır. Ayrıca, ana fikri ortaya çıkaran cümleler bulunmalıdır.

Hızlı Okuma Teknikleri – 7

Hızlı okuma tekniklerinden birisi de bol bol kitap okumaktır. Çünkü, kitap okudukça doğal olarak görme alanınız genişler, kelime dağarcığınız artar, cümle geçişlerini, atasözlerini ve deyimleri iyice öğrenir, hatta tamamını okumadan yani leb demeden leblebiyi anlayacak hale gelirsiniz.

Ankara hızlı okuma kursu arayanlar için en uygun adres Bilişsel Akademi’ dir. Hızlı okuma geliştirme için Ankara sınırları içerisindeki tercihiniz Bilişsel hızlı okuma kursu olmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir