Disleksi Tanımı

Disleksi tedavisi hakkında bilgi vermeden disleksinin tanımını yapalım. Normal ve normal üstü zekaya sahip olan insanlarda görülen okuma bozukluğu yani disleksinin farklı tanımları yapılmış. Disleksi tanımını ” kelime körlüğü” olarak nitelendiren  İngiliz Doktor W.P Morgen’ dan sonra (1896) çok farklı tanımlar yapılmıştır.

Disleksi okumada gerçekleşen öğrenme güçlüğüdür. Halk arasında öğrenme güçlüğü olan herkes malesef disleksi olarak adlandırılmaktadır.

Öğrenme güçlükleri:

  1. Gelişimsel Okuma Bozukluğu ( Disleksi )
  2. Gelişimsel Yazma Bozukluğu ( Disgrafi )
  3. Gelişimsel Yazma Bozukluğu ( Disgrafi )
  4. Sözel Olmayan (Non-Verbal) Öğrenme Zorluğu
  5. Gelişimsel Konuşma ve Dil Bozuklukları

Anlaşılacağı gibi disleksi, okuma alanında gerçekleşen bir öğrenme güçlüğüdür. Öğrenme güçlüğü yaşayan kişilerde yukarıda belirtiğimiz güçlüklerin hepsi olmak zorunda değildir.

Disleksinin Belirlenmesi

Öğrenme güçlüğü belirlemek için geliştirilen bir test yok. Öğrenme güçlüğü olduğu düşünülen kişilerin ilk önce bir tıpbi bir kontrol yapması daha iyi olacaktır. yaşanılan sıkıntıların tıbbı bir nedeni olup olmadığını görmek için. Öğrenmede tıbbi bir neden yoksa yaşanılanlar öğrenme güçlüğüyle alakalı olabilir. Bir uzmana başvurulup (psikolog) DSM-V tanı kriterlerine göre değerlendirme yapılır.  Bu süreçte öğretmen ve aile görüşmesi de önemli. Zeka ile ilgili bir şüphe olursa zeka testlerine başvurulur. Bu testlerde amaç öğrenme güçlüğünü belirlemek değil zeka ile ilgili somut veriler elde etmektir.

Disleksi Tanısı Konulduğunda Ne Yapılmalı

Biz kurum olarak bir psikolog, alanında uzman bir okuma bir de yazma eğitmeni ile çalışmaktayız. Okuma eğitmenimiz disleksi konusunda bilgili, disletiklere eğitim vermiş aynı zamanda hızlı okuma eğitimlerimize giren Türk dili ve edebiyatı öğretmenleridir. Yazma eğitmenimiz ilkokul okuma yazma eğitimi vermiş, disleksi eğitim seminerlerine katılmış ve disleksi eğitimleri vermiş ilkokul öğretmenleridir. Psikolog tıbbı tanılar dışındaki gereki testleri, görüşmeleri yapar ve öğretmenlerimizi hem öğrenci hem de aile hakkında bilgilendirir. Öğrenciyle yapılan örnek çalışmadan sonra öğreciye uygun program hazırlanır ve disleksi eğitimlerine başlanır.

Disleksi Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Öğrenciye göre değişkenlik göstermekle beraber tanı konulduktan sonra veliye ne kadar süre eğitim verileceği belirtilir.

Disleksi Tedavisi 

Erken tanı önemli. Disleksi zekayla alakalı bir sorun değil. Aileler panik olmaktan vazgeçmeli, çocuklara zorbalık yapmamalı, öğretmenler bu konuda bilgilendirilmeli, akran zorbalığınada izin verilmemeli.

Disleksi çocuğu olan anne – babalar bu çocuklar özel çocuklar. Çiçekler gibi güzeller. Çiçekler hepsi farklı dönemlerde çiçek açar. Çiçeklere sabırla ve sevgiyle bakmalısınız. Sizlere ilk önerimiz sabır ve sevgi..

Disleksi tedavisi ya da disleksi eğitimi ne derseniz deyin iyi bir kurum bu alanda uzman eğitmenlerle bu sorunu çözebilirsiniz.

Disleksi eğitimleri için sizleri kurumuza  bekliyoruz.