ALES KURSU

Bilişsel Akademi ALES kursu ile hedeflerinize ulaşacaksınız. Butik eğitim anlayışıyla yola çıkan kursumuzun ALES Kursları  maksimum 3 ve maksimum 12 kişilik sınıflarda eğitim vermektedir.

ALES Sınavına Kimler Girer?

78 sayılı Yükseköğretim Kurumları Öğretim Elemanları Kadroları Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameye, 5538 sayılı Kanunla eklenen Ek Madde 8 uyarınca, yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına  atanabilmek için (Öğretim Üyesi dışındaki Öğretim Elemanı kadrolarına yapılacak atamalarda uygulanacak Merkezi Sınav ile Giriş Sınavlarına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik’te belirtilen istisnalar hariç) ÖSYM tarafından yapılacak olan Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavına (ALES) girmek zorunludur.

Türkiye’de bir lisansüstü eğitimi programında öğrenim görmek isteyen adaylar ALES‘e girmek zorundadırlar. ALES’e yabancı uyruklular da girebilecektir.

Yükseköğretim kurumlarının öğretim elemanı ihtiyacının karşılanması amacıyla veya kamu kurum ve kuruluşlar adına lisansüstü öğrenimi görmek üzere yurt dışına gönderilecek adayların seçiminde de bu sınavın sonuçları kullanılacaktır. Bu yolla yurt dışında lisansüstü öğrenim görmek isteyen adayların bu sınava girmeleri zorunludur. Mecburi hizmet yükümlülüğü olmaksızın, kendi imkânlarıyla yurt dışında lisansüstü öğrenim göreceklerin bu sınava girme zorunluluğu bulunmamaktadır.

Güzel Sanatlar Fakülteleri ile Konservatuvarlara alınacak yüksek lisans, doktora ve sanatta yeterlik öğrencilerinden, ALES’e girmiş olma koşulu aranmaz. Ales Kursu Ankara Ancak, Güzel Sanatlar Fakülteleri ile Konservatuvarlardaki doktora programlarına başvurularda Üniversite veya yüksek teknoloji enstitüsü senatolarınca ALES puan şartı getirilebilir.

ALES Türkçe Sorularını Çok Hızlı Çözün

Eğitimlerimize katılan tüm katılımcılara ücretsiz hızlı okuma kursu ve sınav teknikleri eğitimi ücretsiz olarak verilmektedir.

ALES KURS PROGRAMI

HAFTA İÇİ: PAZARTESİ-ÇARŞAMBA-CUMA

09:30 – 13:30

18:30 – 21:40

HAFTA SONU: CUMARTESİ-PAZAR

17:30 – 21:40

ALES Kursu İçin Verdiğimiz Materyaller

  • ALES KONU ANLATIMLI KİTAPLAR
  • ALES ÇIKMIŞ SORULAR
  • ALES SORU BANKASI
  • ALES DENEME SINAVLAR

ALES DERS SAATLERİ

  • MATEMATİK: 70 saat
  • GEOMETRİ: 30 saat
  • TÜRKÇE 40 saat
  • SÖZEL-SAYISAL MANTIK: 30 saat
  • GENEL TEKRAR VE SORU ÇÖZÜMLERİ: 10 saat